[vc_row][vc_column][vc_media_grid grid_id=“vc_gid:1646918711073-385bb6ac-3884-2″ include=“5838,5837,5835″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ODSEK ZA MUZIČKU PRODUKCIJU I DIZAJN ZVUKA

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Program smera za muzičku produkciju i dizajn zvuka

 

NASTAVNI PLAN I PROGRAM NOVOG SMERA SADRŽI stručne predmete za produkciju i dizajn zvuka sa posebnim osvrtom na praktičnoj primeni i radu.

Kroz četvorogodišnje školovanje, učenik se upoznaje sa opremom za upravljanjem svih vrsta audio snimanja (studijsko, koncertno, filmsko, radio, televizijsko, opersko, pozorišno) kao i tehnikama potrebnim za audio snimanje i dizajn (kompjuterski programi za snimanje i obradu zvuka, mikrofoni, zvučnici, kablovi, audio kompresori, režijski sto i dr.).  Zahvaljujući tome, učenik postaje kompetentan za učešće u radu u audio snimanjima.

 MUZIČKA ŠKOLA „JOVAN BANDUR“ U PANČEVU RASPOLAŽE KOMPLETNOM TEHNIČKOM OPREMOM za ostvarenje zahteva smera i osim što će biti dostupna učenicima ovog smera, koristiće u snimanju svih važnih događaja u okviru škole (takmičenja, onlajn takmičenja, koncerata i dr). Učenici će, takođe, moći da prate proceduru tehničkog snimanja zvuka i uživo posmatraju proces nastajanja i obrade zvuka.

STRUČNI PREDMETI na ovom odseku su:

  1. Zvučno – muzički proces, MIDI (glavni predmet)
  2. Savremena MIDI kompozicija i produkcija (glavni predmet)
  3. Zvučno – muzički proces AUDIO
  4. Osnove dizajna zvuka za medije i pozorište, televiziju
  5. Savremena harmonija sa improvizacijom i orkestracijom
  6. Osnove projektovanja elektro akustičke kompozicije
  7. Audio tehnika
  8. Osnovi akustike

Tokom pohađanja smera, učenik se, pored sticanja veštine korišćenja uređaja za snimanje i obradu zvuka, aktivno upoznaje i sa muzičko-teoretskim i praktičnim predmetima, neophodnim za znanje koje je potrebno za kvalitetno upravljanje audio-tehničkim uređajima i muzičkim programima.

OSTALI MUZIČKO-STRUČNI PREDMETI:

Solfeđo, Harmonija, Muzički oblici, Muzički instrumenti, Kontrapunkt, Uporedni klavir, Horske partiture, Istorija muzike sa upoznavanjem muzičke literature, Nacionalna istorija muzike i Hor.

Napomena: svi predmeti su ravnomerno raspoređeni tokom četvorogodišnjeg školovanja, neki predmeti se izučavaju godinu dana, a neki dve, tri ili četiri.

 

Prijemni ispit

PRIJEMNI ISPIT SE SASTOJI OD TESTA IZ TEORIJE MUZIKE I SOLFEĐA

(pismeni deo – diktat i usmeni deo – melodijska i ritmička vežba).

Pravo polaganja prijemnog ispita imaju svi učenici koji su završili osnovnu muzičku školu na bilo kom odseku.

Postoji mogućnost polaganja prijemnog ispita bez završene osnovne muzičke škole, ali je u tom slučaju potrebno položiti diferencijalne ispite po programu za osnovnu muzičku školu.

 

Zvanje i mogućnosti po završetku srednje škole

Zvanje koje učenik stiče nakon završene srednje škole i uspešno položenog maturskog ispita je – DIZAJNER ZVUKA. PO ZAVRŠETKU OVOG OBRAZOVNOG PROFILA, UČENIK IMA MOGUĆNOST DA UPIŠE NEKOLIKO FAKULTETA I SMEROVA:

  • Odsek za snimanje i dizajn zvuka na Fakultetu dramskih umetnosti.

 

  • Teorijski odsek, Odsek za muzičku pedagogiju, Kompozicija, uz dodatne pripreme – Odsek za dirigovanje, Odsek za muzikologiju ili etnomuzikologiju na Fakultetu muzičke umetnosti; Nakon nekog od ovih programa na osnovnim studijama, moguće je upisati master na studijskom programu Muzička režija, Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu.

 

  • Druge fakulteteuz dodatnupripremu, s obzirom da tokom školovanja učenik pohađa i opšteobrazovne predmete u srednjoj muzičkoj školi (srpski jezik i književnost, strani jezik, drugi strani jezik, matematiku, istoriju, fiziku, psihologiju, sociologiju, filozofiju, fizičko i zdravstvenovaspitanje, informatiku, veronauku / građansko vaspitanje).

 

  • Mnoge univerzitete u inostranstvu: Berklee College of Modern Music, Pariz, Francuska;  Robert Schumann College od Music-Dizeldorf, Nemačka;  Institut fur Elektroniske Music und Akustik, Grac, Austrija;  Conservatoire de Paris, Francuska;  Institut fur Elektroakustik, experimentelle und angewandte Music, Beč, Austrija;  SAE Institute-The School of Audio Engineering-USA, Evropa

 

Nakon završenih studija, poslovi muzičkog producenta i dizajnera zvuka vezani su za širok spektar praktičnih delatnosti: od poslova u muzičkom studiju, dizajna scenskog zvuka u pozorištu, radu na ozvučenju, snimanju i obrade zvuka na radiju ili televiziji, do mnogih poslova vezanih za za dizajn zvuka i kreiranje muzike na filmu ili u video igrama.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podelite ovu vest

Pogledajte slične vesti